Fredag den 25/11.

Vilken spännande dag vi har haft.
Medan Savannha var och tränade med kören hade vi övriga en snabb samling. Lite fika på det och sedan gav vi oss iväg.
Efter en skön promenad kom vi fram till Lunds innerstad. Där fick vi möjlighet att titta på en massa saker som vi pratat om i skolan. Det var gator och trotoarer, trafikljus och övergångsställen. en hel massa olika affärer såg vi och på torget såldes det allt från frukt, grönsaker och blommor till fisk. På saluhallen såldes det bland annat kött och ost. Där hittade vi också en rulltrappa som Johanna och Savannha kunde åka på.
På busstorget såg vi många stora bussar som skulle köra till olika ställen i stan. Buss nummer tre skulle till exempel köra dit där Nickie bor. Utanför biografen var det många skylta för filmer som visas där nu. Filmen om Pettsson och Findus kan man till exempel se där.
Innan det var dax att bege sig hem till lunchen träffade vi en kvinna som gärna visade oss sin fina rullstol. Den var eldriven och hon styra med hjälp av en liten spak. Hon kunde både starta, stanna, blinka och tuta.
Johanna och Savannha åkte bussen tillbaks med Janni och Nickie, medan vi övriga promenerade.
På eftermiddagen var det sångstund med 1-4;an i X-huset innan vi sa hej då till varandra för denna veckan.

img_6237

Trevlig helg allihop och en fin första advent önskar vi från arbetslaget / Lisa.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *