Fredag den 9/6.

Det var ett litet gäng som dök upp hos oss i klassen i dag. Men vi som var här har haft fullt upp.
Amina började med att gå till mellanstadiekören och träna till skolavslutningen. Under tiden hade Daniel och Johanna samling. Ett av syftena med samlingen är att börja dagen med att se varandra och skapa en gemenskap i klassen. Men sådana här dagar när det är väldigt få elever närvarande är det ändå härligt att se hur var och en får mer utrymme och lättare att fokusera.
När vi fikat gick Johanna och Amina med till affären för att handla det vi behöver till vår filmfestival nästa vecka. Daniel och jag satte igång att jobba med hans film. En stund senare var den så gott som klar och Daniel gick med Emma ut på en stunds rast innan maten.

På eftermiddagen var det sångstund i X-huset. I 1-4:an saknades det också en elev i dag. Dom elever som var borta var de mest sångstarka. Det innebar att även då kunde vi se hur andra blommade upp och tog för sig. Tänk vad gruppdynamiken påverkas av vilka som är närvarande.

Tack för en kort med fin vecka och trevlig helg. / Arbetslaget genom Lisa.


Prenumerera på nya blogginlägg

En reaktion på “Fredag den 9/6.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *