Måndag den 13/11.

Oj, vilken decimerad klass vi har haft i dag. Det var bara Savannha och Daniel som dök upp. Men dom har haft en bra dag i det fantastiska höstvädret. Savannha kom instörtande, glad som en lärka och var väldigt sugen på att åka pulka. Det var lite svårt för henne att acceptera att det inte räcker med kyla, utan att man behöver ha åtminstone lite snö också.
Efter samling och fika bestämde vi oss för att gå med C-klasssen till 4H-gården. Det var skönt att njuta av utevistelse i solskenet. På gården träffade eleverna på en massa olika djur.

När vi ätit lunch gav vi oss i kast med dagens sista arbetspass. Savannha tog hand om veckans soppåse och såg till att allt hamnade i rätt fraktion. Där var förutom en massa skräp, två flaskor att lägga i påsen som skall till affären för att pantas.
Därefter tittade vi på dagens bilder och pratade om vad vi gjort i dag.

I morgon skall vi besöka konsthallen där Paula kommer att visa och berätta om den aktuella utställningen.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *