Måndag den 28/8.

Ny arbetsvecka och nya krafter hos både ungdomar och vuxna.
I dag hade jag med mig en stor korg till skolan. Så vi gav oss iväg på en liten upptäcksfärd för Se om vi kunde hitta några äpplen.

Först funderade vi tillsammans på var man kan hitta äpplen. Växer dom på buskar, under jorden eller på marken? Efter att ha letat runt lite upptäckte vi att uppe i träden satt det alldeles fullt av äpplen. I ett av träden fanns det till och med päron.
Då uppstod ju snart nästa utmaning. Om man inte är så lång så kan det vara svårt att räcka upp till grenarna. Savannha provade att stå på tå och att hoppa, men till slut kom hon på att hon skulle försöka klättra. Inte heller det var lätt, men med hjälp av Janni i trädet och Linnea nedanför kom hon slutligen upp påhejad av kompisarna.

På eftermiddagen undersökte vi vår fruktskörd. Vi jämförde storlek och smak, vi sorterade och räknade äpplen och päron.


Prenumerera på nya blogginlägg

2 reaktion på “Måndag den 28/8.

    • Ja, det är fint att kunna utnyttja de sista sköna sommarveckorna. Det finns mycket att se, känna, smaka, lukta och uppleva.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *