Måndag den 29/1.

I dag har vi introducerat siffran tre. Det gjorde vi med att titta på tredje avsnittet av ”Livet i Mattelandet”. Där pratades det förutom om siffran och antalet tre, om mer och mindre än.
Vi övade på att se var det var en, två eller många. Det gjorde vi med hjälp av clementinklyftor i olika mängder som låg på tre fat. Att sortera jobbade vi en hel del med förra veckan. Det behöver tränas på många gånger. Så i dag sorterade vi gula och blå föremål. Sedan tränade vi på att räkna till tre.

När vi skulle ut på rast hade det börjat regna, så Daniel och Amina fick ha rast inne. Jag passade på att fråga Amina om hon var sugen på att måla sin cirkelram. Det var hon och hon ville måla den i guld. Så nu är alla dom cirkelrunda tavlorna färdiga och sitter uppsatta på väggen.

På eftermiddagen tittade vi på filmen en gång till innan vi tittade på dagens bilder och berättade för varandra vad vi gjort i dag.
vi avslutade dagen med sagan om pannkakan.

 


Prenumerera på nya blogginlägg

En reaktion på “Måndag den 29/1.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *