Måndag den 5/2.

I dag möttes vi på skolan i strålande solsken och snö på marken.
På samlingen när Savannha drog av bladet i kalendern stod det den 5/2 och då visste vi att det är Savannhas födelsedag. Vi sjöng och hurrade för henne.
Efter fikat hade Savannha bråttom ut i snön. Hanna och Amina stannade inne och jobbade i stället.
Vi började med att träna på samtalsmattan en och en.
Därefter jobbade flickorna tillsammans med matte.

Vi tittade i våra antalslådor och jobbade med materialet i dom. Vi tränade på att addera och lika många, sortera och jämföra. I den lilla hyllan tränade vi på vad som är övers, underst och mitt i mellan.

När Savannha kom in hann även hon jobba en stund tillsammans med Janni medan Hanna och Amina avslutade sina uppgifter.
När alla samlats tittade vi på bilderna i fotokalendern och berättade för varandra vad vi gjort i helgen. Savannha hade mycket att berätta, för hon hade haft kalas hemma. Hanna berättade att hon sett på melodifestivalen och att hon tyckte Sigrid var bra. Efter en stunds diskussion verkade alla slutligen enas om att mamma ändå är bäst.

När vi ätit och haft rast återstod bara en kort lektion innan skoldagen var slut.
Då tittade vi på ”Livet i Mattelandet” och berättade om dagens bilder.
När vi skulle lägga ner iPadsen i väskorna hittade Hanna sin ena innesko i sin väska. Det var ju lite tokigt med bara en sko, så vi funderade tillsammans en stund på hur många fötter Hanna har och hur många skor som behövs till hennes fötter. Vid närmare kontroll noterade vi att vi alla har vi två fötter var och att dom flesta av oss också har två skor. Det vill säga en sko till varje fot.
Sedan var det hög tid att säga hej då och avsluta skoldagen.

 


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *