Onsdag den 14/2.

I dag har vi firat alla hjärtans dag hela dagen. Alla har gjort sitt allra bästa för att vara bra kamrater.
När Amina och Daniel kom från idrotten och Savannha kom från C-klassen hade jag förberett för fest i klassrummet. Hela särskolans mellanstadie samlades sedan i vårt klassrum. Alla bjöds på vaniljhjärtan och fick dricka saft med sugrör.
Det var en väldigt trevlig stämning och alla hade verkligen roligt tillsammans. Förutom att fika tittade vi på film och dansade.
När festen var slut var det skönt att gå ut i det härliga solskenet en stund.
Daniel hittade ett träd där det ”växte” hjärtan i alla regnbågens färger. Det tyckte han var intressant. Amina och Savannha gick till X-gården där dom träffade kompisarna i lågstadiet. Det var roligt att leka med dom en stund.

Efter lunch åkte Amina till simhallen. Vi som var kvar fixade en deg och bakade bullar. Savannha fullföljde dagens tema och flera av hennes bullar fick formen av hjärtan. Hoppas dom smakar lika bra som dom ser ut.


Prenumerera på nya blogginlägg

En reaktion på “Onsdag den 14/2.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *