Onsdag den 14/6.

Vilken dag. Oj vad vi har haft roligt. Hela förmiddagen var så full av förväntan så det var svårt att få något gjort. Savannha, Amina och Hanna var i alla fall i kyrkan och tränade. Dom var väldigt nöjda när vi träffades för att äta lunch.
När vi ätit var det dax att jobba en sista gång med forntiden. Egentligen var vi ju färdiga och hade avslutat redan i måndags, men sedan dess hade jag färdigställt deras forntidslådor. Vi tittade på vad som låg i lådorna och repeterade kort vad vi gjort under terminen. Därefter tittade vi en stund på film om ”familjen Hedenhös”. Det kändes bra att ta det lite lugnt och vila.
Klockan tre drog Filmfestivalen igång. Klassrummet var fullt av folk och det var fem stolta elever som alla fick pris för bästa film. Vi avslutade med att fika och äta chokladtårta.

Tack för att ni kom och gjorde filmfestivalen till en fantastisk upplevelse för våra elever. Och tack för att vi får ha era fina ungdomar här i skolan på dagarna.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *