Onsdag den 15/11.

Dagen började med idrott. Eftersom Amina var sen fick Savanna göra Daniel sällskap, så han slapp vara själv.
På onsdagarna äter vi tidigt för att hinna med badbussen så förmiddagen blir kort. Vi hann i alla fall med att gå en runda för att samla skräp på skolgården. Både Amina och Savannha hade falkblicken med sig och upptäckte många saker som låg och skräpade på asfalten och i buskarna. Daniel hittade med min hjälp också mycket skräp som han fick stoppade i sin påse.
När vi gått en runda och det var dax att slänga skräppåsarna hittade Amina en papperskorg utanför matsalen.

När vi ätit lunch fick vi skynda oss till badbussen. Amina och Daniel hade roligt i vattnet tillsammans med Max. Dom sjöng, dansade och fångade ankor.
Savannha var kvar på skolan tillsammans med Malin. Dom roade sig med att läsa, sjunga, gunga och leka med Erik. Savannha var så lycklig att Malin äntligen var tillbaka efter att inte ha träffat henne på över en vecka.

  


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *