Onsdag den 31/1.

Så har vi då avslutat ytterligare en skoldag. Det är helt sanslöst vad tiden springer i väg.
Medan resten av klassen hade idrott jobbade Savannha med mig i klassrummet. Vi fortsatte att träna på samtalsmattan. När orken tog slut satte vi igång en film. Det fick bli ett avsnitt av ”Mattelandet” förstås.
När alla fikat och haft lite rast plockade vi fram färg, penslar och ett stort papper och satte oss runt bordet för att måla. En stor fin målning blev det, med många vackra färgnyanser.

Efter lunch var det dax för bad för halva klassen. I dag var det Aminas tur och egentligen även Daniels, men av olika anledningar fick vi göra ett byte. Så i stället blev det Savannha som fick åka med bussen och bada.
Hanna och Daniel var med mig i skolan och bakade bullar. Bullarna fick dom med sig hem att njuta av tillsammans med familjen.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *