Onsdag den 31/5.

I dag startade vi skoldagen i matsalen, med att titta på niornas revy. vi hade fem entusiastiska elever som klappade, tjoade, dansade och skrattade i 60 min. Därefter var det paus. Amina, Hanna och Savannha valde att stanna kvar för att se resten. Så dom fick äta sin fika på plats. Johanna fikade i klassrummet och tog en lite längre paus tillsammans med Elin innan hon gick tillbaks för att se slutet.
Daniel hade tröttnat den sista stunden och följde med till klassrummet. där han stannade och jobbade med mig när han fikat lite. Vi passade på att jobba med hans film. Han valde att den skulle handla om bollar och vi filmade några korta sekvenser. I morgon skall vi försöka få tid att fortsätta.

På eftermiddagen fortsatte vi att jobba med ull. Vi tittade, kände och tovade. Vissa ser verkligen ut att njuta av att jobba med den mjuka ullen och det varma såpvattnet, medan andra är ganska skeptiska och väljer att titta på vad kompisarna pysslar med.

I morgon blir det ingen idrott, eftersom högstadiet har idrottsdag och Johan är upptagen med det.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *