Onsdag den 7/6.

Efter några dagars ledighet var det extra roligt att träffas i skolan i dag. Lite gympa för några och samling och jobb för andra började dagen.

Johanna, Savannha och jag har skrivit inledningen på en inbjudan som ni alla skall få när den är klar.
när vi fikat tog Savannha och Daniel tillsammans med Janni och Emma  bussen till stadsparken. Där matade Daniel änderna med bröd medan Savannha filmade. Johanna tog Elin och Sara (vikarie) med sig till stan för att filma där.
Under tiden jobbade Amina och Hanna med sina filmer i klassrummet tillsammans med mig. Nu saknas bara lite filmmaterial och i morgon sätter vi igång med att klippa och redigera.

På eftermiddagen tovade vi ull. Jag hade tagit med ull i många olika färger. Eleverna fick välja vilka färger dom ville använda och sen la vi små tussar av den färgade ullen på den grå. På så sätt blev det fina mönster som skapade bilder. Johanna som tycker det är lite läskigt att ta i den såpvåta ullen, kom tillsamman med Emma på att om man blåser på bubblorna så bildas det mönster i löddret.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *