Tisdag den 12/6.

I morse var jag på skyddsrond, så medan Amina, Daniel och Hanna var på idrott förberedde Savannha och Janni för förmiddagsfikat.
Efter fika var det rast och då lekte Janni kurragömma med Daniel och Savannha. Janni sprang och gömde sig och sedan lockade hon på Daniel och Savannha med att göra ljud. Oj vad bra dom var på att lyssna och höra vart ljudet kom ifrån. Därefter hjälptes vi åt att gå till miljöhuset med sopsorteringen. Lite samling fick det bli också. Innan vi gick till lunch jobbade Hanna med mig en stund. Vi tränade på matte och olika lägesbegrepp, så som överst, underst och mellan.

När vi ätit lunch hjälptes vi åt att måla ett omslagspapper med rosa och lila färger, enligt Hannas önskemål.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *