Tisdag den 21/3.

På tisdagarna är det Marianne som har samling. I dag hade hon med sig ett fiskespel. Med ett metspö fick eleverna i tur och ordning fånga en fisk. På undersidan fanns en bild på ett föremål att berätta om. Alla var väldigt fokuserade och dom höll på länge.
När fika och toabesök var överstökat, gav vi oss av ner till stan. Längs med hela vägen och i alla trädgårdar vi passerade såg vi fina vårblommor. det var en skön promenad i vårsolen. På stan tittade vi på torget, saluhallen och konsthallen. Sedan gick vi till kulturen. Där tittade vi på runstenarna som står utanför. Vi försökte läsa det som stod där och tolka bilderna. Tänk att det var så man berättade saker för varandra förr länge sedan.


Efter lunch gick vi till X-huset för att ha GTS med hela B-spåret. i dag var det Savannhas tur att dra tåget. Det gjorde hon som ett riktigt expresståg och snart hade hon hela gänget med sig.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *