Tisdag den 9/1.

Efter tre veckors jullov var det väldigt roligt att träffas och börja skolan igen.
Vi välkomnade vår nya lärling i dag. Hon heter Inga och skall vara hos oss måndag till onsdag hela terminen.
Amina och Daniel började enligt schemat med idrott, medan Savannha kom till mig i klassrummet. Vi hade samling och introducerade vår nya almanacka med pictogrambilder. Sedan spelade vi färgbingo en stund innan det var dax för lite fika.
Efter rasten tog vi en promenad i solskenet. Vi tittade på vår lila kastanj i Tunaparken. Den såg lite klen ut, men vi håller tummarna för att den skall överleva vintern och möta våren med nya skott och knoppar. Sedan tittade vi på den stora kastanjen vid LTH. Där var det desto fler knoppar, så den kommer säkert blomma för fullt om några månader.
När vi kom tillbaks till klassrummet hälsade vi på våra maskar och kollade hur dom hade haft det under lovet.

Efter lunchen berättade Daniel, Amina och jag för varandra vad vi gjort på lovet.

I morgon är det bad för Savannha och Hanna. 
På torsdag drar vi igång terminens tema, som kommer handla om matte.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *