Torsdag den 1/6.

Ytterligare en intensiv dag i skolan är slut. I dag har vi jobbat med filmprojektet nästan hela dagen. Efter samling och fika gick Johanna tillsammans med Malin och Elin till stan för att Filma där. Amina fick följa med som sällskap.
Under tiden jobbade Daniel, Hanna och Savannha i skolan med sina filmer. Flickorna som skall filma fåglar tittade på bilder av olika fågelarter som man kan se i närområdet. Vi tittade på anden som kan simma och skatan och pilfinken som föredrar att flyga.
Daniel fortsatte med att filma bollar och bollek.

Savannha blev inspirerad av bollarna och satte igång med att kasta boll tillsammans med Gustav, som har varit med oss i dag. Hanna hejade på men blev också sugen på att vara med efter en stund.

När vi ätit lunch plockade vi fram ”husen” och jobbade med dom sista lektionen. Det är härligt med elevernas engagemang när vi arbetar med uppgifterna i dom respektive husen. Dom visar prov på fint samarbete och god förmåga till turtagning.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *