Torsdag den 8/3.

Vi som trodde att vintern var över och att all den härliga snön skulle smälta ner till vattenpölar. Så vaknade vi i morse till en ny vit värld och ny snö som dalar ner från himmelen.
Perfekt kramsnö har det varit dessutom. Så i dag blev det att rulla snöbollar och skulptera i snön. Lite snöbollskastning roade vi oss också med.

Förutom att roa oss i snön har vi i dag introducerat siffran fyra. Vi började med att titta på det fjärde avsnittet av ”Livet i Mattelandet”. När vi bekantat oss med hur siffran fyra ser ut, tittade vi på hur mycket antalet fyra är. Amina räknade fyra muffins och Daniel hittade fyra olika djur i lådan med fyra på. Alla djuren hade fyra ben var och dom fick hjälp med att bilda kö. vilken skulle gå först och vilken skulle gå sist? Vem skulle gå efter vem och vem skulle gå före?


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *